а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работнички

работничка
Вид збор: Придавка
Ранг: 2752
Кој се однесува на работник; кој се состои од работници, населен со работници.
Англиски: workers Албански: punëtorë
Примери:
работничка партија
работничко движење
работничка класа
работничко-селански
работничка младина
работничка населба
работнички совет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК