а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работоспособен

работоспособна
Вид збор: Придавка
Ранг: 55075
Способен за работа
Англиски: fit for work Албански: i aftë për punë
Употреба: Економија
Примери:
Децата уште не му беа работоспособни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК