а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работоспособност

(едн.) работоспособноста
Вид збор: Именка, женски род
Способност за работа
Англиски: fitness for work Албански: aftësi për punë
Употреба: Економија
Примери:
Човек со неисцрпна енергија, со огромна работоспособност.