а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рабуш

мн. рабуши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28871
Дрвце (стапче) на кое во минатото се бележеле сметки при купување, разделено по должината на два дела, за продавачот и за купувачот, кои при купувањето се составувале и со зарежување преку двата дела се бележела сметката (вересијата).
Примери:
Ги бележеше туѓите долгови на рабуш и трпеливо чекаше.
Никој не сакаше да се најде на неговиот рабуш.
Изрази
(посл.) Разбира колку магаре од рабуш.