а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбаботи

разбаботат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Обично за печка – почне силно да баботи.
Албански: bubulloj, buçoj
Примери:
Ја разбаботи печката.
2. (се разбаботи) За печка – почне силно да баботи, разгори.
Албански: bubulloj, buçoj
Примери:
Ама се разбаботи печкава.
3. Почне гласно да зборува, да вреви.
Англиски: shriek Албански: bërtas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се разбаботија децата.
4. дрдори, се расприкаже
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК