а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбоздиса

(се) разбоздисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45191
1. скрши, расипе, расклопи
Англиски: break Турски: bozmak Албански: thej
Употреба: Разговорно
2. (се разбоздиса) се скрши, се расипе, се расклопи
Англиски: break Турски: bozmak Албански: thehet
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК