а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбојник

мн. разбојници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7941
1. Лице што се занимава со разбојништво.
Англиски: robber Албански: grabitës, bandit
Примери:
На патот ги нападнале разбојници.
2. неранимајко, непрокопсаник.
Англиски: good-for-nothing Албански: mangup, bandit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бегај дома, разбојник ниеден!
3. (нагалено) - немирник, палавец
Англиски: fidget Албански: i prapt, mangup
Употреба: Преносно значење
Примери:
Малиот ми е голем разбојник, нема ден да не направи некоја пакост.