а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбуди

разбудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 756
1. Прекине сон некому.
Англиски: wake up Албански: zgjoj
Примери:
Не сакаше никако да го разбуди детето.
2. предизвика, породи
Албански: ngacmoj, shkaktoj
Примери:
Во него се разбуди некој копнеж.
3. (се разбуди) Престане да спие.
Англиски: wake up Албански: zgjohem
Примери:
Штом ќе се разбуди војникот.