а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развој

(едн.) развојот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1496
1. развиток
Англиски: development Албански: zhvillim
Примери:
развојот на земјоделството
Нема можности за понатамошен стопански развој.
умствениот развој
2. Тек, одвивање на некој настан или процес.
Англиски: course Албански: zhvillim
Примери:
развојот на настаните
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК