а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развража

(се) развражат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29616
Се разотиде вражајќи, лазејќи, влечкајќи се.
Англиски: sneak
Примери:
Било многу рано, уште не беа развражале куќните луѓе.
Селани се развражале по полето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи