а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгледа

разгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2913
1. Погледа нешто од сите страни.
Англиски: view Албански: shikoj
Примери:
Најпрво учениците го разгледаа градот.
Ги разгледавме знаменитостите.
2. Запознае се со нешто, проучи нешто.
Англиски: review Албански: shqyrtoj
Примери:
Ги разгледав највнимателно сите поважни прашања изнесени во статијата.
3. Претресе, прецени, опсуди - обично заради донесување решение или оценка.
Англиски: review Албански: rishikoj
Примери:
Комисијата го разгледа сиот материјал во врска со сторениот прекршок.