а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разглоби

разглобат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30334
1. Оддели делови на нешто зглобено, споено, соединето.
Англиски: dismantle Албански: zbërthej
Примери:
Ја разглоби машината и не знаеше пак да ја состави.
2. Подробно објасни, расчлени.
Англиски: dissect Албански: zbërthej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Убаво ги разглоби своите принципи.
3. (се разглоби) (се) раскости
Албански: zbërthej, shqyrtoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК