а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгорен

разгорениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11503
1. (глаг. прид.) разгори
Англиски: burning
2. Што е распламтен, распален.
Англиски: burning
Примери:
разгорен оган
разгорено жарче
3. силен, жесток, бурен
Англиски: fierce
Употреба: Преносно значење
Примери:
разгорена љубов
разгорена борба
разгорена дискусија
Изведенки
разгореност ж.