а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгорешти

разгорештат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затопли многу силно.
Англиски: heat up Албански: nxeh shumë
Примери:
Трчањето по топката ги разгорешти децата.
2. Возбуди многу силно.
Англиски: agitate Албански: shqetësoj, trazoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Говорот на директорот сите ги разгорешти.
3. (се разгорешти) Се затопли многу силно.
Англиски: heat up Албански: nxeh shumë
Примери:
Се разгорештив, ќе го свлечам палтово.
4. Возбуди се многу силно, се распали.
Англиски: excite Албански: kallem, shqetësohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се разгорештивме, не можевме повеќе да бидеме мирни.