а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разграба

разграбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27975
1. Собере се што ќе му падне, се без остаток.
Англиски: loot Албански: marr, grabis
Примери:
Разграбаа се што најдоа во куќата.
2. Разземе со купување.
Албански: grabis me blerje
Примери:
Ги разграбаа веднаш убавите стоки.
За миг весникот го разграбаа.
3. (се разграба) Почне наголемо да граби, да раззема.
Албански: grabis
Примери:
Се разграбале без да му мислат многу.