а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разграничи

разграничат; разграничил; разграничен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16511
1. Раздели со граница, обележи со граница.
Англиски: demarcate Албански: përkufizoj, ndaj
Примери:
Треба да ги разграничиме нашите реони.
2. Точно, јасно оддели една појава од друга.
Англиски: separate Албански: ndaj, kufizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Да ги разграничите веќе вашите задачи.
3. (се разграничи) се раздели со граница.
Англиски: demarcate Албански: kufizoj, ndaj, përkufizoj
Примери:
Тие поими треба да се разграничат, а не паралелено да се употребуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК