а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздига

раздигаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дигне некои работа од некаде, истави.
Англиски: tidy up Албански: ngren, rregullon
Примери:
Веднаш ја раздига масата.
2. Изнесе разни работа од некоја просторија, размести.
Англиски: carry off Албански: rregullon, pastron
Примери:
За миг војниците раздигаа се од собата.
3. разграба, разземе
Англиски: loot Албански: grabis
Примери:
Многу брзо ги раздигаа јаболката.
Се ми раздигаа тие кучиња.