а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздолжува

Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се раздолжува, се ослободува од долгови.
Албански: kthej borxh
2. Се раздолжува, се развлекува.
Англиски: lengthen Албански: zgjatet