а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разигран

разиграниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9372
1. (глаг. прид.) разигра
2. Што е подвижен, жив, весел.
Англиски: lively
Употреба: Преносно значење
Примери:
разиграна снага
разиграни очи
разиграна фантазија
Изведенки
разиграно прил.
Пример: Истрча брзо, разиграно и застана пред неа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК