а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разигра

разиграат; разиграл; разигран
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11044
1. Натера некого многу да игра; за коњ - натера да скока со ситни чекори.
Англиски: stir Албански: luaj, vallëzoj me hov
Примери:
Толку убаво свирел што сите ги разиграл.
Го разигра коњот.
2. За срце - побргу чука.
Англиски: palpite Албански: rreh më shpejt
Примери:
Срцето му разигра кога ја виде.
3. (се разигра) Почне многу да игра.
Англиски: dance Албански: vallëzon, kërcen
Примери:
Се разиграа гостите.
4. (се разигра) За море - се разбранува.
Албански: dallgëzon, trazon
Примери:
Морето уште повеќе се разигра.