а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разискри

разискрат; разискрил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да прави, да фрла искри, разгори.
Англиски: spark
Примери:
Огнот разискри кога го расчепка.
2. За очи - покаже блесок, сјај.
Англиски: shine
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во очите ѝ разискри пламен кога го виде.
Изведенки
разискрува несв.
разискруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК