а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлока

разлокаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. раскопа, разрие
Албански: bren, gërmon
Примери:
Водата многу ги разлока улиците.
2. (се разлока) Почне многу да пие.
Албански: pi shumë
Употреба: Пејоратив
Примери:
Пак си се разлокал.