а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разломоти

(се) разломотат
Вид збор: Глагол, свршен
се разбрбори, се раздрдори, се расприкаже
Англиски: blab
Примери:
Се разломоти тетка му.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК