а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размава

(се) размаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33908
Почне силно да мава, удира, тепа.
Англиски: beat
Примери:
Го налутија, та кога се размава, никој не се виде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК