а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размени

разменат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7605
1. Даде нешто во замена за друго, обично со иста вредност.
Англиски: exchange Албански: këmbim
Примери:
Уште истиот ден ја разменив плочата.
Ги разменивме становите.
2. Случајно смени едно нешто за друго.
Англиски: exchange Албански: këmbim
Примери:
Сношти си го разменив палтото.
3. За пари - раситни, разбие.
Англиски: change Албански: ndryshoj
Примери:
Ја разменив последната илјадарка.
4. сподели, каже
Англиски: exchange Албански: shpërndaj
Употреба: Разговорно
Примери:
Разменивме само неколку збора.
Размени мисли, впечатоци, погледи.
5. (се размени) Смени меѓу себе.
Англиски: exchange Албански: këmbim