а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размеша

(се) размешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27829
1. Измеша течност, смеса.
Англиски: mix
Примери:
Размешај го малтерот.
Го размеша шеќерот во млекото?
2. Вмеша, вплетка, вклучи некого во некоја дејност.
Примери:
Тие ги размешаа сите во нивната афера.
3. расмеша се - Почне силно, забрзано да меша.
Примери:
Се размеша и испрска насекаде.
4. Се вмеша, зеде учество, се вклучи во нешто.
Примери:
Тој се размеша во семејните расправии.
Таа се размеша во нивната караница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК