а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размота

размотаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32660
1. Развие нешто замотано.
Англиски: unwrap Албански: shpalos
Примери:
Размотај го клопчето.
2. (се размота) За нешто замотано, заврзано - се развие.
Англиски: unwind, untie Албански: shpalos, zgjidh
Примери:
Врзопот се размотал.
Изрази
Клопчето се размота - се откри вистината, се разјасни нешто.