а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размрежи

размрежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отстрани мрежа од нешто покриено со неа.
Примери:
Ги размрежија рибите во кајчето.
2. Разјасни за очи, избистри замрежена глетка.
Англиски: clear
Примери:
Таа го размрежи погледот откако го тргна превезот.
3. (се размрежи, само 3. л.) се разјасни, се избистри
Примери:
Ѝ се размрежи пред очите.
4. (се размрежи) се осветли, се разјасни
Примери:
Небото се размрежи.
Изведенки
1. размрежува несв.
(се) размрежуваат
2. размрежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК