а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размрсулави

размрсулават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49209
1. Почне да мрсулави.
Англиски: snot
Примери:
Носот ми размрсулави.
2. Се размрсулави - стане мрсулав.
Англиски: snot
Примери:
Детето се размрсулави.
Изведенки
размрсулавува несв.
(се) размрсулавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК