а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоди

(се) разодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36725
1. Почне да оди (после долго седење).
Англиски: walk Албански: filloj të ec
Примери:
И фати да го носи, за да се разоди.
Се разоди и тој по странство.
2. За машина, процес - почне добро да работи.
Англиски: run Албански: filloj të punoj, nis
Примери:
Се разоди машината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК