а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разоружи

разоружат; разоружи, разоружете; разоружив, разоружија; разоружил; разоружев, разоружеа; разоружел; разоружен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16832
1. Лиши некого од оружјето.
Англиски: disarm Албански: çarmatos
Примери:
Разоруживме цел непријателски баталјон.
Ја разоружија тврдината.
2. Лиши некого од силите и можностите за борба, поткопа желба за отпор.
Англиски: disarm Албански: çarmatos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговиот говор ги разоружи сите нив.
3. (се разоружи) Се лиши од оружјето, се обезоружи.
Англиски: disarm Албански: çarmatos
Примери:
Се разоруживме и се предадовме.
4. Престане да води борба против некого или нешто, откаже се од отпор.
Англиски: surrender Албански: dorëzohem
Примери:
Не сме силни како порано, се разоруживме некако.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК