а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разор

мн. разори
Вид збор: Именка, машки род
Бразда што се формира при орање.
Англиски: furrow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Добар орач не создава длабоки и широки разори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК