а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрадува

разрадуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Достави радост некому.
Англиски: please Албански: kënaq
Примери:
Ја разрадувале со подарокот.
2. (се разрадува) Доживее радост.
Англиски: enjoy Албански: gëzohem, kënaqem
Примери:
Многу се разрадувал стариот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК