а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разреден

разредени
Вид збор: Придавка
Ранг: 21478
1. Кој е помалу густ.
Примери:
Разредени стебла.
2. Кој е поредок, поненаситен.
Англиски: diluted
Употреба: Хемија
Примери:
Разреден гас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК