а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрие

разријат
Вид збор: Глагол, свршен
изрие, раскопа
Англиски: burrow
Примери:
Со раце ќе ја разрие земјата.
Водата беше ги разрила улиците.