а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разумен

разумни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3765
1. Кој има разум.
Англиски: reasonable
Примери:
Разумно суштество.
2. Кој мисли правилно, умен, расудлив.
Англиски: decent
Примери:
Таа е многу разумна мома.
Умно и разумно момче.
3. Кој се засновува врз разумот.
Англиски: rational
Примери:
Разумни предлози.
Разумно решение.