а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разѕвони

(се) разѕвонат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55421
Почне да ѕвони; почне силно, долго да ѕвони.
Англиски: ring
Примери:
Телефонот се разѕвони уште рано наутро.
Што си се разѕвонил толку, па не сме глуви!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК