а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разјадоса

разјадосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Приведе во состојба на силна јарост.
Англиски: enrage Албански: mllefos
Примери:
го разјадоса татка си.
2. (се разгневи) Се приведе во состојба на силна јарост, се разгневи.
Англиски: enrage Албански: mllefos
Примери:
Тогаш се разјадосав уште повеќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК