а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракита

мн. ракити
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55847
Ниска врба со црвеникава кора.
Латински: Salix purpurea Англиски: willow Албански: shelg
Употреба: Ботаника
Примери:
На брегот изникнале ракити.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК