а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раклица

мн. раклици
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишно растение, еден од најчестите видови плевел во житото.
Латински: Agrostemma githago Англиски: corncockle
Употреба: Ботаника
Примери:
Животните се трујат од плодот на раклицата.
Изведенки
ракол м.
мн. раколи