а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раковина

мн. раковини
Вид збор: Именка, женски род
1. Тврдиот заштитен покров на некои животни - рак, полжав и сл.
Англиски: shell
Употреба: Зоологија
Примери:
Раковината се крши за да се дојде до месестиот дел.
2. Процеп во кората на дрво или кај некои растенија.
Англиски: stalk
Употреба: Ботаника
Примери:
Кората пука, се одвојува од дрвото и се создаваат раковини.