а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раководителски

раководителска
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на раководител.
Англиски: managerial Албански: menaxhues, udhëheqës
Употреба: Економија , Ретко
Примери:
раководителски средби
раководителски состанок
Изведенки
раководителски прил.
Пример: Настапува раководителски.