а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раководител

мн. раководители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2446
Лице што раководи нешто.
Англиски: manager Албански: udhëheqës, menaxhues
Употреба: Економија
Примери:
Раководител на претпријатие.
Државен и партиски раководител.
Стопански раководител.