а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракоположи

ракоположат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24302
Посвети некого во духовен чин, направи да влезе во некаков црковен ред.
Англиски: inaugurate
Употреба: Црковен термин
Примери:
Го ракоположи за свештеник.
Изведенки
1. ракоположува несв.
ракоположуваат
2. ракоположување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи