а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамка

мн. рамки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1287
1. Она што го заокружува нешто: огледало, слика, прозорец и сл.
Англиски: frame Албански: kornizë
Примери:
Имаше повеќе слики во рамки.
Дрвена, железна, златна рамка.
2. обем, опсег, граници
Англиски: range Албански: varg
Примери:
Ги натфрли рамките.
Излезе од рамките.
Во рамките на законот.
Во рамките на можностите (можното).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК