а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамнина

мн. рамнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5551
1. Рамна Земјина површина без височини.
Англиски: plain Албански: rrafshinë
Употреба: Географија
Примери:
Пред нас се простираше голема рамнина.
2. рамна површина
Англиски: plane Албански: rrafsh
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК