а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамнодушен

рамнодушни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3061
1. Кој не пројавува интерес кон она што го окружува, безразличен.
Англиски: indifferent
Примери:
рамнодушен човек
2. Кој не чувствува интерес, наклоност кон нешто или кон некого; кој не чувствува љубов, симпатии кон некого.
Англиски: indifferent
Примери:
Беше многу рамнодушен кон жените.
Тој е скоро рамнодушен кон учењето.
3. Кој изразува рамнодушност, безразличност.
Англиски: indifferent
Примери:
рамнодушен поглед
рамнодушен вид
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК