а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамноправен

рамноправни
Вид збор: Придавка
Ранг: 8060
Кој има еднакви права; заснован врз рамноправност.
Англиски: equal rights
Примери:
Слободни и рамноправни народи.
Рамноправни односи.
Рамноправен член.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК