а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранг

мн. рангови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13679
1. степен, чин, специјално звање
Англиски: rank Албански: rang
Употреба: Административен термин
Примери:
општествен ранг
дипломатски ранг
војнички ранг
ранг на министер
2. категорија, положба, достоинство, класа
Англиски: class Албански: rang, klasë
Употреба: Административен термин
Примери:
Хотел од понизок ранг.
Најстар по ранг.
Писател од прв ранг.
Тој е прв на ранг-листата.
Изрази
Ранг-листа - список, редослед според резултатите од гласање, оценување, успех во натпреварување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК