а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранец

мн. ранци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6604
1. Средство за транспорт во вид на вреќа кое се закачува со каиш и се носи преку рамо.
Англиски: backpack Германски: Ranzen Албански: çantë shpine
Примери:
Го наполни ранецот и тргна по планината.
2. Вид винова лоза.
Англиски: vine Албански: lloj hardhie
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК